Kiedy wybrać projekt domu z poddaszem, a kiedy dom piętrowy?

Kiedy wybrać projekt domu z poddaszem, a kiedy dom piętrowy?

Większe rodziny potrzebują większych domów. Wybierając projekt domu bardzo często zastanawiamy się, czy korzystniejszy jest dom z poddaszem użytkowym czy może piętrowy?

Piętrowy czy z poddaszem użytkowym?

Wybierając projekt domu z poddaszem użytkowym, trzeba mieć świadomość, że ma on mniejsze rozmiary poddasza niż parteru. Dom piętrowy będzie miał taki sam metraż na parterze, jak i na piętrze.

Skosy, które występują w domu z poddaszem użytkowym są jego największą atrakcją, ale również bardzo dużym wyzwaniem aranżacyjnym. Nie jest to łatwa przestrzeń do zaprojektowania. Mniejsza wysokość powoduje, że trzeba dokładnie przemyśleć, jak wykorzystać tę część domu.

Na poddaszu ze skosami świetnie sprawdzą się takie pomieszczenia jak sypialnie, pokoje dla dzieci, łazienka czy gabinet, w którym chcemy popracować w ciszy i spokoju.

Poddasze użytkowe jest również ciekawym miejscem na stworzenie otwartej przestrzeni rodzinnej. Pokój do gry w bilard, rzutki czy pokój telewizyjny to idealne rozwiązania.

projekt domu z wizją na przyszłość - poddasze

Zadanie na później

Wybierając projekty domów z poddaszem użytkowym możemy pozwolić sobie na wykończenie poddasza w późniejszym terminie. Nie ma to żadnego wpływu na wygodę funkcjonowania w pozostałej części domu, która znajduje się na parterze.

Bardzo często inwestor nie jest w stanie wykończyć całego domu od razu, na etapie budowy. Nie ma się czemu dziwić. Budowa domu jest dużym wyzwaniem dla budżetu domowego, który bardzo często wspierany jest kredytem hipotecznym.

Nie zawsze jednak kredyt jest tak dostępny, że wykończenie domu na wszystkich poziomach jest możliwe. Wybierając projekty domów z poddaszem użytkowym można bez szkody odłożyć wykończenie strychu na później.

Oczywiści decydując się na projekt domu piętrowego również nie trzeba wykańczać wszystkich poziomów w tym samym momencie. Jednak w domu piętrowym stanie się to większym problemem.

Projekty domów piętrowych są idealne dla rodzin dużych, gdzie każdy centymetr powierzchni ma znaczenie. Projekty domów z poddaszem to idealne rozwiązanie na przyszłość, gdy planujemy powiększenie rodziny.