Wady i zalety domów na wąskiej działce

Wady i zalety domów na wąskiej działce

Budowanie domu to bardzo trudne i zaawansowane zadanie. Projekt ten jest nie tylko niezwykle skomplikowany, czasochłonny, oraz drogi, lecz także wpływa na jego powodzenie naprawdę wiele czynników. Jednym z tych ważniejszych jest kształt działki, na której dom powstanie. O ile nikt nie ma nic przeciwko tradycyjnej działce, to już jednak ta wąska wzbudza wiele kontrowersji.

Dlaczego wąska działka bywa problemem?

Co powoduje, że wąska działka nie jest tak dobrze odbierana, jak inne rodzaje i kształty działek? Co konkretnie sprawia, że budowanie na niej domu może być problemem?

Zdecydowanie najważniejszym kłopotem jest to, że w przepisach prawa budowlanego bardzo konkretnie określone jest, w jakiej odległości może się znaleźć ściana budynku od granicy działki. W przypadku, gdy w ścianie znajdują się okna, może to być maksymalnie 4 metry. Jeśli natomiast okien brak, mogą to być 3 metry. Jak więc łatwo zauważyć, projekty domów na wąską działkę muszą być naprawdę sprytnie wykonane, aby taki dom na takiej właśnie działce nadawał się do mieszkania i był wygodny. Z pewnością, aby zyskać powierzchnie, będzie to dom piętrowy, często pozbawiony ogrodu, a nawet garażu, co dla wielu osób może stanowić niemały problem.

Zalety domów na wąskiej działce

Zalety domów na wąskiej działce

Co jednak sprawia, że mimo tych wad, które nie da się ukryć, są bardzo poważne, mimo wszystko nadal budowane są domy na takich działkach? Często niezwykle atrakcyjne wizualnie? Powód jest bardzo prosty. Wąskie działki są bardzo tanie. Szacuje się, że działka o mniej więcej tej samej powierzchni, lecz wąska, jest nawet o 20-30% tańsza, niż taka sama, lecz szersza. Powoduje to, że koszt całej inwestycji gwałtownie maleje, dzięki czemu można albo zaoszczędzić, albo też kupić działkę tam, gdzie wcześniej nie było nas stać.

Nie można zapominać, że koszt budowy domu na tak wąskiej działce jest również o wiele niższy. A jeśli dodać do tego fakt, że nowoczesny projekt domu na wąską działkę zachwyca swoimi rozwiązaniami od strony praktycznej, to okazuje się, że jest to doskonały wybór, wcale nie gorszy niż dom na szerokiej działce.